niedziela, 8 grudnia 2019

"Strach"

"Nazwij to czego się boisz/Chwila ciszy"

Pierwsze uczucie jakiego doznałem, które powstrzymywało mnie przed podjęciem działania, to właśnie był strach. Strach przed odcięciem od informacji, strach, że ominie mnie coś bardzo ważnego, strach, że po ograniczeniu mojej aktywności w mediach społecznościowych będę jak osoba niewidoma, tzn.: będę świadomy tego co wokół mnie się dzieje, ale nie jestem w stanie niczego dostrzec.

Długo powstrzymywało mnie to uczucie...Okazało się jednak, że niepotrzebnie zwlekałem. Po pierwszym tygodniu mojego eksperymentu czuję się bardzo dobrze. Codziennie otrzymuję mało informacji dzięki czemu nie jestem nimi przesycony. Mogę wybierać to jaką treść chcę zobaczyć. Kolejną istotną kwestią jaką zauważyłem są również poranki. Miałem tendencję do sprawdzania Facebooka oraz Messengera od razu po przebudzeniu. Teraz w spokoju wstaję i oddaję się porannej ciszy. Dzięki temu zyskałem chwilę, w której mogę spokojnie rozbudzić się, wypić kawę i dokładnie zaplanować czynności jakie mam danego dnia wykonać.


"Nazwać musisz swój lęk, nim przezwyciężać go zaczniesz." - Yoda, Imperium Kontratakuje


Strach paraliżuje człowieka, przez co [człowiek] odkłada ważne decyzje na później. Aczkolwiek sam w sobie Strach jest dobry, uzbraja nas, spina ciało i przygotowuje do działania, tylko głupiec się nie boi. Jeżeli masz obawy przed zrobieniem czegoś zadaj sobie kilka pytań. Mi one bardzo pomogły (Nie tylko przy decyzji o rezygnacji z Facebooka). Pochodzą z książki "4-godzinny tydzień pracy" Tima Ferrisa, który również jest autorem bloga o tej samej nazwie (https://tim.blog/).

1. Określ, co jest dla Ciebie koszmarem, absolutnie najgorszą rzeczą, jaka może się zdarzyć, jeśli zrobisz to, nad czym się zastanawiasz?
2. Jakie kroki możesz podjąć, by naprawić szkody lub przywrócić dawny stan, nawet jeśli będzie to tylko efekt tymczasowy?
3. Jakie są rezultaty i korzyści tymczasowe i trwałe, oraz najbardziej prawdopodobne scenariusze?
4. Co odczuwasz w czasie z powodu strachu?
5. Jakie koszty - finansowe, emocjonalne i fizyczne - ponosisz, odkładając coś na później?
6. Na co czekasz?

Jeżeli coś postanowiłeś, zrób to natychmiast. Nie czekaj dłużej, nie próbuj. Po prostu to zrób.

Zapraszam do obserwacji Bloga i życzę miłego czytania.
Do usłyszenia za tydzień!
W.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz